Δευτέρα, 20 Μαΐου

Τραγουδήσαμε στο Φεστιβάλ Χορωδιών

Η Χορωδία του Σχολείου μας συμμετείχε και φέτος στο ετήσιο φεστιβάλ σχολικών χορωδιών που διοργανώνεται απο την Μουσικοπαιδαγωγική Ομάδα “Τζαμ Τζαμ”΄του συλλόγου Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης “Δομήνικος Θεοτοκόπουλος” στην Αστόρια την Κυριακή 21 Απριλίου.

Υπό την καθοδήγηση του μουσικού του σχολείου μας κ. Θέμη Κρητικού τα παιδιά ερμήνευσαν τα τραγούδια “Ειρήνη” και “Αγκαλιά”, μελοποιημένα από τον κ. Κρητικό, καθώς και το “Alma Libre” σε στίχους Ελένης Ζιώγα και μουσική Ευανθίας Ρεμπούτσικα. Την χορωδία συνόδευσε με το ακορντεόν η εκπαιδευτικός Αγγλικής Γλώσσας του σχολείου μας κ. Γρατσία Ειρήνη.

Τα παιδιά είχαν τη ευκαιρία να απολαύσουν την εμπειρία της έκθεσης στο κοινό αλλά και να ακούσουν και τις χορωδίες άλλων 7 σχολείων του νομού μας με τις μουσικές επιλογές και προσεγγίσεις τους.